Jak świętowaliśmy "Dzień spódnicy” Drukuj

Jak świętowaliśmy "Dzień spódnicy”W kropki, paski oraz w kratkę, plisowaną czy też gładką. Każdy dziś spódnicę wkłada, dziś każdemu to wypada. Uśmiech

Takimi słowami SU naszej szkoły zachęcał klasy gimnazjalne do wzięcia udziału w zabawie podczas obchodów "Dnia spódnicy”, który odbył się 19 października 2017 r. 
Moda na uczczenie tej części damskiej garderoby przywędrowała do nas zza oceanu, ale nikt nie pamięta już kto był jej pomysłodawcą. Może była to grupa kobiet chcących ustanowić kolejny dzień celebracji swojej kobiecości, a może grupa mężczyzn wrażliwych na piękno.
Grunt, że w tym dniu spodnie ustąpiły miejsca bardziej kobiecej części garderoby.
Chętnych do uczczenia tego święta było bardzo wiele, wśród świętujących nie zabrakło również odważnych chłopców, którzy zakładając spódnice, wykazali się ogromnym poczuciem humoru i dystansem do siebie.
Tego dnia odbył się również konkurs ogłoszony przez SU. I miejsce za najciekawszą, najbardziej oryginalną spódnicę zdobył Krystian Sobczak z klasy III A. Serdecznie gratulujemy!

Nie obyło się bez dobrej zabawy, bo przecież nie na co dzień widuje się chłopców w spódnicach. Śmiech

obejrzyj galerię zdjęć

Nagrody Prezydenta Miasta Płocka Drukuj

Nagrody Prezydenta Miasta Płocka18 października 2017 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Płocku, Prezydent Miasta Płocka pan Andrzej Nowakowski wręczył nagrody z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej. Wśród nagrodzonych nie zabrakło nauczycieli z naszej szkoły.
Nagrodę Prezydenta Miasta Płocka otrzymał pan wicedyrektor Arnold Krzysztof Denst i pani Izabela Zarychta.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

obejrzyj galerię zdjęć

Spotkanie pierwszaków ze Strażą Miejską Drukuj

Spotkanie pierwszaków ze Strażą MiejskąW dniu 17 października uczniów klas pierwszych odwiedzili pracownicy Straży Miejskiej.Była ciocia Agnieszka, natomiast Lew Honorek ze względu na wiele obowiązków przywitał się z dziećmi wirtualnie. Spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa na drodze. Na początku dzieci obejrzały film „Bezpieczna droga do szkoły”. Później zobaczyły jak wygląda i czym się wyróżnia mundur oraz akcesoria niezbędne w pracy Strażnika Miejskiego. Zapoznały się również z zasadami obowiązującymi pieszych oraz rowerzystów i kierowców. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą w tracie udzielania odpowiedzi na zadawane pytania przez gości. Dzieci wiedzą, że stosowanie tych wiadomości w praktyce poprawi bezpieczeństwo w drodze do szkoły i ze szkoły.

obejrzyj galerię zdjęć

Święto Komisji Edukacji Narodowej i obchody Roku Kościuszkowskiego Drukuj

„Tylko wierność ludziom czyni z nas człowieka"

Tadeusz Kościuszko                                                                                                    

Święto Komisji Edukacji Narodowej i obchody Roku KościuszkowskiegoW świetle tych słów odbyła się 16 października 2017r. w Szkole Podstawowej nr 17 z oddziałami gimnazjalnymi niecodzienna uroczystość.
Połączyła dwa istotne wydarzenia: Święto Komisji Edukacji Narodowej i obchody Roku Kościuszkowskiego z okazji dwusetnej rocznicy śmierci bohatera.
W części oficjalnej Dyrektor Szkoły p. Anna Wiśniewska powitała serdecznie zaproszonych gości, emerytowanych i obecnych pracowników szkoły oraz delegacje uczniowskie. Następnie w kilku słowach uświadomiła obecnym, jak wielkim człowiekiem dla Polski i Świata był nasz Patron. Przypomniała także okoliczności ustanowienia w sejmie roku 2017- Rokiem Tadeusza Kościuszki.
Nauczycielom, którzy przez edukację i wzorzec prowadzą młodych ludzi do czynienia dobrego i miłowania ojczyzny, życzyła dużo satysfakcji z pracy, wytrwałości i sukcesów w nauczaniu i wychowaniu.
Ciepłe słowa do nauczycieli skierowała także obecna wśród zaproszonych gości p. Elżbieta Gapińska posłanka na Sejm RP.
Wyróżniający się pedagodzy i pracownicy administracji i obsługi otrzymali Nagrody Dyrektora Szkoły, a wszyscy nauczyciele Ordery Uśmiechu i pamiątkowe zakładki przybliżające postać Patrona. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przekazali życzenia dla Rady Pedagogicznej i symboliczne kwiatki na ręce Dyrekcji.
Miłym akcentem uroczystości było rozdanie nagród szkołom, które wzięły udział w grze w historycznym pokoju zagadek - Uwolnić Kościuszkę!
Przepiękny polonez w strojach z epoki w wykonaniu bardzo przejętych trzecioklasistów rozpoczął drugą część uroczystości. Najpierw w milczeniu uczestniczyliśmy w przysiędze Tadeusza Kościuszki na krakowskim Rynku, a potem rapując wraz z chórem "Muzyczne Iskierki”, powtarzaliśmy:
„To bohater był wielki, w szkole uczą nas o nim,
Spróbuj być jak on, szanuj Polski Dom”
A potem było już tylko wesoło! Popłynęły szczere i serdeczne strofy w stronę nauczycieli, pojawiły się piosenki o pani, która pomaluje uczniowski świat „..na żółto i na niebiesko”, wesołej szkole i szkolnej ławce.
Przez moment powiało grozą, bo sceną zawładnęli piraci z zespołu tanecznego „Pląs”, ale szybko zło zostało zwyciężone przez dobro, miłość i uczciwość  - wartości przekazywane przez nauczycieli codziennie w ich trudnej pracy.
Na zakończenie wszyscy artyści i ich opiekunowie otrzymali gromkie brawa i podziękowania od Dyrektora Szkoły.

obejrzyj galerię zdjęć

Uwolnić Kościuszkę! - gra w historycznym pokoju zagadek Drukuj

Uwolnić Kościuszkę! - gra w historycznym pokoju zagadekZ okazji obchodów Roku Tadeusza Kościuszki panie: Elżbieta Kaźmierska i Magdalena Uździcka przygotowały konkurs historyczny dla uczniów płockich szkół.
Trzyosobowym drużynom z klas V-VII zaproponowały udział w zabawie edukacyjnej typu real life escape game, czyli zespołową grę przygodową odbywającą się w specjalnie zaaranżowanym do tego celu pomieszczeniu – tzw. pokoju zagadek. Uczniowie przenieśli się do czasów Tadeusza Kościuszki i wcielili w spiskowców próbujących odbić Kościuszkę z twierdzy pietropawłowskiej w Petersburgu. Podczas wykonywania zadania poznawali ważne wydarzenia z życia wielkiego Polaka. Jak to w prawdziwej przygodzie, na drużynę czekało po drodze wiele nieoczekiwanych niespodzianek i tajemnic. Uczniowie musieli odnaleźć meldunki i poprawnie zaznaczyć na mapie ruchy wojsk, odgadnąć szyfr i dostać się do skarbu kryjącego ryngraf, rozpoznać podobizny Kościuszki czy odznaczenia i ordery, którymi został uhonorowany patron naszej szkoły. Na szczęście spotkali kosyniera, który wspomógł grupę śmiałków. Podobnie jak duch Ludwiki, niespełnionej miłości Naczelnika, przekazujący z zaświatów autentyczny list do Kościuszki.
Trzeba było działać szybko i sprawnie. Wszyscy uczniowie biorący udział w uwolnieniu Kościuszki z rąk carycy Katarzyny II wykazali się świetnymi umiejętnościami współpracy i logicznego myślenia. Grę zakończyli w gabinecie Pani Dyrektor, która pogratulowała im rozwiązania zagadek i wręczyła nagrody: pierwszy w Polsce komiks o bohaterze narodowym pt:" Kościuszko w Krakowie - 1794" oraz okolicznościową zakładkę. W konkurencji wzięło udział osiem drużyn z następujących szkół: SP 1, SP 6, SP11, SP 15, SP 16, SP 18, SP 20 i SP 23. Biorąc pod uwagę czas wykonywania zadań oraz ich poprawność wyróżniono następujące drużyny:

I miejsce -   Szkoła Podstawowa nr 20
II miejsce -  Szkoła Podstawowa nr 23
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 6

Zwycięzcy odebrali nagrody książkowe przeznaczone dla szkolnych bibliotek oraz dyplomy dla drużyn podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej i obchodów Roku Tadeusza Kościuszki w dniu 16.10.2017r.
Uczestnikom zabawy w historycznym pokoju zagadek dziękujemy za udział i serdecznie gratulujemy. Niech nam  wszystkim bliska pozostanie życiowa dewiza pierwszego Naczelnika: "Siebie samego zwyciężać to największe zwycięstwo".

obejrzyj galerię zdjęć

Rajd Pieczonego Ziemniaka Drukuj

Rajd Pieczonego Ziemniaka14 października 2017 roku członkowie koła turystycznego SKKT „Kościuszkowcy” wzięli udział w XXXIX Rajdzie „Pieczonego ziemniaka”. Trasę rozpoczęliśmy w Górach, dokąd dojechaliśmy autobusem i następnie leśnymi ścieżkami udaliśmy się do Nadleśnictwa Łąck. Pogoda nam dopisała, wszyscy dzielnie i w dobrych humorach pokonaliśmy wyznaczoną trasę. Na miejscu mety czekały na nas pieczone ziemniaki oraz ognisko, gdzie mogliśmy upiec kiełbaski. W rajdzie zajęliśmy I miejsce.

obejrzyj galerię zdjęć

Fotografia - to mnie wciąga Drukuj

Fotografia - to mnie wciągaFotografowanie wydaje się dziecinnie proste. To, że jest dziedziną sztuki wymagającą nie tylko talentu ale i teoretycznej wiedzy przekonali się uczniowie gimnazjum, którzy uczestniczyli w warsztatach fotograficznych „Fotografia - to mnie wciąga”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu profilaktycznego Urzędu Miasta „Żyj zdrowo bezpiecznie” dnia 10 października 2017 r. w Bibliotece dla Dzieci im. Wandy Chotomskiej.

Uczestnicy mieli okazję wykazać się kreatywnością i twórczym myśleniem komponując fotografie na zaproponowany temat z wykorzystaniem przygotowanych wcześniej rekwizytów. Z pewnością zajęcia te zachęciły i przygotowały młodzież do udziału w konkursie fotograficznym „W kadrze nałogu”.

Opiekunowie: p. Agnieszka Kacprzak, p. Elżbieta Małecka.

obejrzyj galerię zdjęć

Przywiąż psa do siebie, nie do budy Drukuj

Przywiąż psa do siebie, nie do budyPonieważ bardzo kochamy zwierzęta i ich los nie jest nam obojętny, przedstawiciele naszej szkoły postanowili wziąć udział w happeningu pod nazwą "Dzień z psem w Płocku”. Imprezie towarzyszyła wystawa prac związanych z konkursem plastycznym „Zerwijmy psy z łańcuchów” zorganizowana przez Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku. Głównym założeniem organizatorów przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi na problem psów  trzymanych nieraz przez całe życie na krótkim łańcuchu, do tego często bez wody i jedzenia. Żeby dotrzeć do świadomości przechodniów, zatrzymać ich na chwilę na krótką refleksję, organizatorzy akcji sami często przykuwają się do bud. Co roku w tym wydarzeniu bierze udział wiele znanych osób, miłośników zwierząt, a także instytucje, fundacje i placówki oświatowe. Uczestnicy spotkania mają zatem okazję przyjrzeć się pokazom psów policyjnych, psów ratowników, obejrzeć występy artystyczne, a także wzorem ubiegłej edycji wybrać najbardziej przyjaznego psa w naszym mieście, albo przynajmniej pochwalić się swoim podopiecznym.
Tego dnia atrakcji nie było końca, co widać na załączonych zdjęciach Uśmiech

obejrzyj galerię zdjęć

XXVI Bieg Tumski Drukuj

XXVI Bieg TumskiW dniu 06.10.2017 r. odbył się w Płocku XXVI Bieg Tumski im. Andrzeja Drętkiewicza. Organizatorami biegu był: MOSiR Płock, Urząd Miasta Płocka i MUKS Płock. Trasa biegu, jak co roku, przebiegała wokół Ratusza naszego miasta i była bardzo trudna i długa!
Najlepsze miejsca zajęli:
-Piechocki Adrian kl. 5a - 7m  (6 miejsc było nagradzanych!)
-Fersz Gabriel kl. 5a - 9m
-Cieślik Zuzanna kl. 5a - 15m
-Kuźnicki Bartosz kl. 4a - 10m
-Śniegowski Damian kl. 4a - 13m
-Zagajewska Aleksandra kl. 6c -12m
-Maślanka Mateusz kl. 7a - 9m.
Gratulacje dla wszystkich reprezentantów i reprezentantek naszej szkoły za udział w biegu oraz jego ukończenie i za walkę do końca z liczną konkurencją z innych płockich szkół. Opiekunami naszej drużyny byli panowie: Jacek Małkiewicz i Paweł Grabowski.

obejrzyj galerię zdjęć

Warsztaty ekologiczne "Zanieczyszczenia powietrza" Drukuj

Warsztaty ekologiczne "Zanieczyszczenia powietrza"5 października uczniowie klasy Va wzięli udział w warsztatach ekologicznych, których tematem były źródła oraz skutki zanieczyszczeń powietrza. Zajęcia były realizowane przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku, a współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Uczestnicy warsztatów poznali przyczyny występowania zjawiska niskiej emisji, czyli stosowania węgla niskiej jakości oraz spalania odpadów w domowych piecach. Uczniom uświadomiono, że spalanie śmieci w warunkach domowych jest nielegalne, a trujące związki chemiczne pochodzące z niskiej emisji przenikają do organizmu powodując szereg dolegliwości i chorób. Dla poprawy stanu czystości środowiska należy także ograniczyć korzystanie z samochodów, których spaliny są groźne dla naszego zdrowia.
Największą atrakcją okazało się samodzielne ozdabianie toreb ekologicznych hasłami nawiązującymi do ochrony przyrody. Każdy uczestnik warsztatów mógł zabrać swoją torbę do domu.

obejrzyj galerię zdjęć

Sztafetowe Biegi Przełajowe Drukuj

Sztafetowe Biegi PrzełajoweW dniu 3 października 2017 odbyły się coroczne mistrzostwa Płocka, w ramach Płockich Igrzysk Sportowych, w Sztafetowych Biegach Przełajowych dziewcząt i chłopców. Na obiekcie stadionu Stoczniowca w Radziwiu  startowało w sumie 20 dziewczynek i chłopców wybranych z klas 4-6 naszej szkoły. Przy niesprzyjającej pogodzie - padający deszcz, drużyna dziewcząt zajęła 8 miejsce drużynowo, chłopcy zaś uplasowali się na 5 miejscu w Płocku. Do Finałów Rejonowych awansowały po 4 pierwsze zespoły w kategorii dziewcząt i chłopców. Opiekunami drużyn byli panowie: Jacek Małkiewicz i Stanisław Zotow.

obejrzyj galerię zdjęć

Wyjście integracyjne klasy III c Drukuj

Wyjście integracyjne klasy III c2 października 2017r. klasa III c wybrała się do Rodzinnego Centrum Rozrywki. Dzieciaki miały do dyspozycji salę zabaw „Wesoła ciuchcia” oraz Laserowy Labirynt. Była to niezapomniana zabawa: zjazd pontonowy, zjazd saneczkowy, trampolina, ścianka wspinaczkowa, baseny z piłeczkami, kącik plastyczny oraz laserowy labirynt. Podczas wspólnej zabawy wszyscy pamiętali o zasadach fair play  oraz mieli okazję lepiej się poznać. Wracając do szkoły uczniowie obserwowali jak zmieniają się drzewa i krzewy jesienią oraz próbowali znaleźć jak najwięcej oznak jesieni.

obejrzyj galerię zdjęć

Owoce i warzywa w szkole oraz Mleko w szkole Drukuj

                                                        Od roku szkolnego 2017/2018 programy
Owoce i warzywa w szkole oraz Mleko w szkole
zostają zastąpione nowym Programem dla szkół!

Nowy Program dla szkół skierowany jest dla uczniów szkoły podstawowej, klasy I-V ma na celu skutecznie promować wśród uczniów zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa oraz mleko korzystając z najlepszych doświadczeń zebranych podczas dotychczasowej realizacji programu Owoce i warzywa w szkole oraz Mleko w szkole.   

Zakres     
W ramach nowego programu dzieci będą:

  • otrzymywały owoce i warzywa oraz świeże produkty mleczne
  • brały udział w działaniach edukacyjnych mających poprawić wiedzę uczniów na temat rolnictwa, pochodzenia żywności, zdrowych nawyków żywieniowych itp. 

Strategia krajowa

Kluczowym dokumentem określającym najważniejsze zasady realizacji programu w Polsce, a także jego główne cele i priorytety będzie Strategia krajowa obejmująca 6 kolejnych lat szkolnych. Dokument ten ma określać długoterminową strategię realizacji programu. Pierwsza strategia zostanie przedstawiona Komisji Europejskiej w I kwartale 2017 r. Strategia określać będzie m.in.:

  • Zasady finansowania programu, w tym dofinansowanie ze środków krajowych,
  • Produkty udostępniane dzieciom: priorytetem jest udostępnianie dzieciom produktów świeżych i jak najmniej przetworzonych, bez dodatków, a więc świeżych owoców i warzyw oraz mleka,
  • Grupę docelową czyli  dzieci, które będą mogły uczestniczyć w programie i otrzymywać owoce i warzywa i/lub mleko.

Budżet

Na realizację programu w UE przeznaczono 250 mln euro na rok szkolny, w tym:

  • 100 mln euro na mleko,
  • 150 mln euro na owoce i warzywa.

Polska otrzyma na rok szkolny gwarantowany budżet ze środków UE w wysokości: 11,6 mln euro na owoce i warzywa oraz 10,2 mln euro na mleko.

Szkolnym koordynatorem programu jest pani Magdalena Kowalczyk.
Od 2 października 2017r.  mleko będzie wydawane wyznaczonym przez wychowawców dyżurnym w poniedziałki i czwartki na początku 2 i 3 godziny lekcyjnej (po dzwonku na lekcje) w sali nr 38 na sali gimnastycznej. Owoce i warzywa  dwa razy w tygodniu, świeży produkt mleczny: (jogurt, kefir lub serek) jeden raz w tygodniu (uczniowie będą informowani w dniu dostawy). Dyżurni będą odbierać owoce, warzywa oraz świeży produkt ze stołówki szkolnej.

Wyślij Kartkę do Powstańca Drukuj

Wyślij Kartkę do PowstańcaJuż po raz drugi klasa 7a z wychowawcą - panią Anną Miodek, zaprosiła społeczność szkolną do włączenia się w akcję wysyłania Kartek do Powstańców Warszawskich. Akcja w naszej szkole trwała od 11 września. Zakończyła się wysłaniem Kartek 29 września.
Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Powstańcy zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek.
Wysłane Kartki to nasz hołd złożony wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę.

obejrzyj galerię zdjęć

Dzień Chłopaka Drukuj

Dzień Chłopaka 27 września klasy 1-7 uczestniczyły w projekcji filmów pt. "Był sobie pies" i „Aniana: Skarb oceanu”. Uczniowie bawili się też na dyskotece szkolnej. Natomiast 29 września Samorząd Uczniowski zorganizował wybory "Najsympatyczniejszego kolegi". Najpierw dziewczęta wybierały jednego spośród swoich klasowych kolegów, a następnie odbyły się szkolne wybory spośród zgłoszonych z poszczególnych klas kandydatów. W wyniku głosowania, które odbyło się na przerwie tytuł "Najsympatyczniejszego kolegi" przypadł w udziale Piotrowi Strzeszewskiemu z klasy 6a. Gratulujemy!!! Samorząd Uczniowski w tym dniu dla wszystkich chłopców z klas 1-7 przygotował słodką niespodziankę w postaci cukierków i lizaków. Można było także za pomocą „Poczty samorządowej” przesłać kartkę z życzeniami dla wybranego kolegi. Fantastyczne atrakcje dla naszych uczniów przygotowali również starsi koledzy z oddziałów gimnazjalnych.

obejrzyj galerię zdjęć

Wybory do RSU klas gimnazjalnych Drukuj

Wybory do RSU klas gimnazjalnychW dniu 28 września 2017 roku odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego klas gimnazjalnych.
W głosowaniu wzięło udział 171 osób. Oddano 163 głosy ważne i 8 nieważnych. Do Rady SU kandydowało 13 uczniów.
Do Rady Samorządu Uczniowskiego zakwalifikowali się:
Weronika Lewandowska kl. 2e, Oliwia Antonowicz kl. 2c, Dawid Jóźwiak kl. 3e, Natalia Gutkowska kl.3e, Katarzyna Kawska kl. 2m, Wiktoria Sobótka kl.3e, Nikola Pietrzak kl. 2m.
Gratulujemy wygranych w wyborach i zapraszamy do pracy Uśmiech

obejrzyj galerię zdjęć

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 13a,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sp17.plock@gmail.com

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska