Szkoła Pamięta 2021 Drukuj

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego społeczność naszej szkoły wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej pod hasłem „Szkoła Pamięta”. Finał akcji wyznaczony został na 29 października. Do tego czasu należało wykonać co najmniej jedną z następujących aktywności: odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci i poznanie związanej z nimi historii; uporządkowanie bezimiennych i opuszczonych grobów w okolicy; przygotowanie wystawy/gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi lub postaci ważnej dla historii; przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych; odszukanie pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na ich temat; zorganizowanie wycieczki patriotycznej; spotkanie z osobą popularyzującą historię danego regionu; opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych, np. prezentacja dotycząca jakiejś postaci lub rocznicy historycznej lub wsparcie organizacji pomagających Polakom i Polonii za granicą, w tym opiekujących się miejscami pamięci poza granicami naszego kraju.

Uczniowie naszej szkoły wykonali prace plastyczne przedstawiające groby oraz miejsca pamięci, gazetki ścienne, na których mogliśmy zobaczyć między innymi postać marszałka Piłsudskiego, a także prace plastyczne wykonane różnymi technikami przedstawiające znicze zapalane naszym bliskim. Uczniowie mieli możliwość poznać miejsca pamięci znajdujące się na Rzymskokatolickim Cmentarzu w Płocku, które przedstawiała prezentacja multimedialna obejrzana na wybranych lekcjach. Poszczególne klasy wraz z nauczycielami wybrali się na pobliski cmentarz zapalić lampki, uporządkować groby zarówno bohaterów walczących za naszą ojczyznę, jak i te bezimienne oraz spacer po Płocku w poszukiwaniu miejsc pamięci i bohaterów narodowych. Klasa 7c wraz z polonistami przygotowali specjalną uroczystość, na której czytane były „Dziady” Adama Mickiewicza. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele aktywnie przystąpili do działań w ramach akcji.

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska