„Nie jestem sam, bo książkę mam” Drukuj

Nie jestem sam, bo książkę mamOd września klasa II a realizowała czytelniczy projekt edukacyjny „Nie jestem sam, bo książkę mam”. Zakładał on poprzez różnorodne działania plastyczne, teatralne i czytelnicze wyrobienie nawyku korzystania z bogactwa dziecięcej literatury. Uczniowie oraz rodzice bardzo chętnie włączyli się w działania zawarte w projekcie. Każdy miesiąc zakładał inny rodzaj działań. Wrzesień był miesiącem pod hasłem „Ja czytam tobie-ty czytasz mnie”. Uczniowie w domu codziennie czytali rodzicom fragmenty książek wypożyczonych z biblioteki szkolnej lub rodzice czytali je dzieciom. Potwierdzeniem był podpis w „Dzienniczku ciekawej książki”, w którym na koniec miesiąca uczeń wykonywał także rysunek do przeczytanej książki. Październik był miesiącem „powrotu do przeszłości” i nosił hasło „Moje ulubione książki z dzieciństwa”. W tym miesiącu wychowawczyni czytała uczniom fragmenty swoich ulubionych książek, które sama czytała chodząc do drugiej klasy a były to „Dar rzeki Fly”, „Borek, Topek czy Aza” oraz „Paddington daje sobie radę”. Także w domu dzieci miały przeprowadzić wywiad z rodzicami czy dziadkami i dowiedzieć się, co najchętniej oni czytali będąc w ich wieku. Miesiąc ten zakończyło wykonanie z plasteliny ulubionego bohatera. „Sam tworzę książkę” to hasło przewodnie listopada. Bawiliśmy się w pisarzy. Po przeczytaniu fragmentu książki układaliśmy wspólnie jej dalszy ciąg. Listopadowe prezentacje zakończyło wykonanie zakładki do książki. W grudniu znaleźliśmy się „W świecie  baśni i legend”. W każdym tygodniu losowany był tytuł baśni, którą wspólnie czytaliśmy. Miesiąc ten kończyło czytanie „Dziewczynki z zapałkami” podczas wspólnej wigilii klasowej. W grudniu wszyscy uczniowie wystąpili także w inscenizacji „Na straganie” Jana Brzechwy. Wyszło znakomicie! Byliśmy również na lekcji w bibliotece osiedlowej. Mam nadzieję, że książka stanie się przyjacielem moich podopiecznych i najlepszym sposobem na nudę.  

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 13a,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sp17.plock@gmail.com

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska