OSTATNI DZIEŃ INTERNATIONAL CAMP IN DARMSTADT Drukuj

W dniu dzisiejszym, tj. 12 października po śniadaniu udaliśmy się do miasta w celu zakupienia drobnych pamiątek przed powrotem do domu. Natomiast po obiedzie wyruszyliśmy się na spacer i zwiedziliśmy zoo w Darmstadt.

Zakończyliśmy swój udział w międzynarodowym zjeździe pełni pozytywnych wrażeń, nowych doświadczeń językowych oraz cennych informacji i wiedzy na temat zdrowego stylu życia.

obejrzyj galerię zdjęć...

INTERNATIONAL CAMP IN DARMSTADT DZIEŃ 6 Drukuj

NTERNATIONAL CAMP IN DARMSTADT DZIEŃ 6W piątek 11 października podczas porannych warsztatów dowiedzieliśmy się jak w gospodarstwie domowym można być Eko, unikając opakowań plastikowych jednorazowych, zastępując je surowcem wtórnym uzyskiwanym z recyklingu. Zaprezentowano nam film, w którym ludzie kupują produkty w szklanych opakowaniach, np. zakup sypkiego ryżu do przyniesionego przez siebie słoika. Było to bardzo pouczające.

Po obiedzie odbył się dalszy ciąg warsztatów. Tym razem uczestnicy zostali połączeni w grupy. Ich zadaniem było przeprowadzenie wywiadu z napotkanymi mieszkańcami miasta. Pytania sprawdzały czy ludzie postępują proekologiczne. Można było m. in. dowiedzieć się czy kupują produkty bio?, czy stosują segregację śmieci?, czy unikają torebek jednorazowych, używając własnych - materiałowych? oraz czy wyraziliby chęć płacenia dodatkowego podatku za pozyskiwany szrot pozostawiany w kosmosie? Wyniki okazały się bardzo pozytywne. 

Na zakończenie koordynator warsztatów podsumował międzynarodowe spotkanie, podziękował za udział i wręczył uczniom dyplomy.

obejrzyj galerię zdjęć...

INTERNATIONAL CAMP IN DARMSTADT DZIEŃ 5 Drukuj

INTERNATIONAL CAMP IN DARMSTADT DZIEŃ 5W dniu dzisiejszym tj. 10 października podczas porannych warsztatów, wszyscy uczestnicy wypowiadali się o swoich wrażeniach z pobytu w europejskim centrum badań kosmicznych ESA i w muzeum naturalnym Senckenberg. Celem tych wypowiedzi było ukazanie pozytywnych działań ludzi na ochronę środowiska.

Kolejnym punktem dzisiejszego programu była wizyta w urzędzie miasta, gdzie wszystkie grupy prezentowały swoje miasto prezydentowi Darmstadt. Prezydent miasta Jochen Partsch w sposób szczególny powitał grupę z Płocka. Na zakończenie odbył się słodki poczęstunek oraz zostały wręczone drobne upominki dla wszystkich uczestników.

obejrzyj galerię zdjęć...

INTERNATIONAL CAMP IN DARMSTADT DZIEŃ 4 Drukuj

INTERNATIONAL CAMP IN DARMSTADT DZIEŃ 4W środę 9 października po śniadaniu wyruszyliśmy na całodniową wycieczkę do Frankfurtu nad Niemnem. Mieliśmy okazję podróżować pociągiem z Darmstadt do Frankfurtu, aby w niecałe 30 minut znaleźć się w urokliwym mieście łączącym w sobie klimatyczne kamienice i nowoczesne drapacze chmur. Zobaczyliśmy miejsce, w którym znajdują się wszystkie siedziby banków światowych. Następnie zwiedziliśmy Stare Miasto - Romerberg (malownicze drewniane domy przy rynku), piękny gotycki kościół z XIX wieku. Przespacerowaliśmy się po moście Eiserner Steg. Podziwialiśmy piękne widoki i z dala wychylającą się Katedrę Cesarską Świętego Bartłomieja. Następnie udaliśmy się na taras widokowy, podziwiając panoramę miasta z siódmego piętra. Ostatnim punktem wycieczki było muzeum naturalne Senckenberg, gdzie podziwialiśmy rzadkie okazy zwierząt i roślin żyjących na naszej planecie. Dzięki przewodnikowi dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat ewolucji i zmian zachodzących w środowisku naturalnym. Wieczorem udaliśmy się na przepyszną pizzę do włoskiego lokalu w ramach kolacji. Zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do Darmstadt.

obejrzyj galerię zdjęć...

INTERNATIONAL CAMP IN DARMSTADT - DZIEŃ 3 Drukuj

INTERNATIONAL CAMP IN DARMSTADT - DZIEŃ 3We wtorek 8 października odbył się kolejny dzień warsztatów ekologicznych. Tym razem grupy rozmawiały na temat emisji dwutlenku węgla i jego wpływu na zjawiska klimatyczne zachodzące w przyrodzie. Uczestnicy mogli również rozwiązać test "Fussabdrucktest", dzięki któremu dowiedzieli się jak skutecznie eliminować emisję dwutlenku węgla, czyniąc drobne kroki w swoim najbliższym otoczeniu. Zachęcamy Was do wykonania tego testu (można zmienić język na polski.

https://www.fussabdruck.de/fussabdrucktest

Po obiedzie udaliśmy się do Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych esa ESOC, gdzie mogliśmy zobaczyć pracę ludzi odpowiedzialnych za wysyłanie satelit w przestrzeń kosmiczną, dzięki którym mogą badać zjawiska zachodzące na Ziemi i Słońcu. Szukają form życia na Jowiszu i Masie. Było to dla nas bardzo ciekawe przeżycie, ponieważ to miejsce nie jest normalnie udostępniane osobom zwiedzajacym. 

Po kolacji czekała na nas kolejna atrakcja dnia - wizyta w centrum laserowym. Ten punkt programu wzbudził dużo emocji wśród dzieci. 

Jutro zaplanowaną mamy wycieczkę do Feankfurtu

obejrzyj galerię zdjęć

INTERNATIONAL CAMP IN DARMSTADT - DZIEŃ 2 Drukuj

INTERNATIONAL CAMP IN DARMSTADT - DZIEŃ 2W dniu 7 października 2019 roku po śniadaniu wzięliśmy udział w warsztatach dotyczących ochrony środowiska. Obejrzeliśmy film, w którym ludzie z całego świata protestowali przeciwko zanieczyszczaniu środowiska. Następnie każda grupa z danego kraju zaprezentowała dotychczasowe kroki swojego miasta i państwa, które zostały podjęte w celu zapobiegania degradacji środowiska. Po obiedzie braliśmy udział w rajdzie po mieście Darmstadt. Uczestnicy zostali pomieszani między sobą tak, że powstały międzynarodowe drużyny. Zadaniem każdej grupy było dotarcie do wyznaczonych miejsc na mapie i wykonanie powierzonych im zadań, dzięki którym poznali historię i zabytki miasta Darmstadt.  Udało nam się zobaczyć m. in. prawosławną cerkiew św. Marii Magdaleny i Wierzę Ślubną Pięciopalc na Wzgórzu Matyldy. Ogród Księcia Georga oraz słynny plac Louisa (Luisen Platz - Ludwika Długiego), który znajduje się w centrum miasta. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy na kolację do schroniska.

obejrzyj galerię zdjęć...

INTERNATIONAL CAMP IN DARMSTADT - DZIEŃ 1 Drukuj

INTERNATIONAL CAMP IN DARMSTADT - DZIEŃ 1W ramach unijnego programu edukacyjnego ERAZMUS Plus - Młodzież w akcji w mieście partnerskim Darmstadt, uczniowie naszej szkoły Kacper Aleksandrowicz, Jakub Gutkowski, Piotr Niewiatowski, Wiktoria Podolska i Katarzyna Zatorska w dniach 05.10 - 13.10. 2019 roku biorą udział w Międzynarodowym Obozie w Darmstadt. Celem tego wyjazdu jest wzmocnienie umiejętności społecznych, poznawanie innych kultur i problemów środowiska naturalnego, międzynarodowej integracji młodzieży oraz doskonalenie praktycznego posługiwania się językiem obcym. Nad opieką podczas wyjazdu czuwają p. Monika Tymoszuk i p. Marzena Stupecka.

Po czternastogodzinnej podróży autokarem, z przesiadką w Słubicach grupa uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami M. Tymoszuk i M. Stupecką dotarła w dniu 6 października 2019 roku do Darmstadt.
Pomimo deszczowej pogody udało nam się wybrać na spacer w ramach zapoznania z najbliższą okolicą. Naszą uwagę przykuł ciekawy pod względem architektury dom Waldspirale Hundertwasser-Haus. Wieczorem odbył się wieczorek zapoznawczy, w którym krótko zaprezentowały się grupy z Niemiec, Węgier, Chorwacji, Litwy i my z Polski.

obejrzyj galerię zdjęć...

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska