Cukierki Drukuj

W naszej placówce program profilaktyczny „Cukierki” jest skierowany do uczniów klas drugich.

Program oparty jest na bajce profilaktycznej Agnieszki Grzelak „Cukierki”. Bajka jak i program powstały jako element szerszej współpracy fundacji Homo Homini z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Cele programu:

• przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych;
  • umiejętność zauważania i nazywania uczuć własnych i innych ludzi;
  • rozwijanie samodzielnego i twórczego myślenia;
  • wzmacnianie pozytywnego obrazu samego siebie i samooceny;
  • nauka współpracy jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym;
  • kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi;
  • nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych;
  • rozwijanie postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego, technicznego jak i innych osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły

Metody pracy:

• Czytanie bajki z podziałem na role
  • Prace plastyczne
  • Opis ilustracji
  • Burza mózgów
  • Dramy
  • Praca w grupach

W czasie realizacji programu dzieci dowiadują się jakie zagrożenia związane są z substancjami uzależniającymi, jak należy zachowywać się w kontaktach z osobami nieznajomymi, które mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu nieletnich. Ważne jest również uświadomienie dzieciom, że osoby pracujące na terenie szkoły są po to, aby je wspierać i pomagać w sytuacjach trudnych.

Czas realizacji – październik danego roku szkolnego. Zajęcia prowadzone przez nauczycieli, którzy ukończyli szkolenie z programu „Cukierki”.

Cukierki '2016

Cukierki '2015