Beksiński w PGS Drukuj

Beksiński w PGS29 maja uczniowie klasy 7a obejrzeli, w Płockiej Galerii Sztuki, retrospektywną wystawę malarstwa i rysunku Zdzisława Beksińskiego. Poznanie tej część twórczości artysty było o tyle ważne, że najczęściej jest ona niedostępna, bowiem znajduje się w zbiorach prywatnych kolekcji.
Zaskoczeniem była projekcja „De Profundis – Beksiński VR” Jakuba Ruszała. Jest to oparte na wirtualnej rzeczywistości doświadczenie, które pozwoliło nam wejść wprost do świata obrazów Zdzisława Beksińskiego. W wydzielonym ciemnym pomieszczeniu w fotelach i goglach „szliśmy”, słysząc swoje kroki, przez mroczne komnaty, czarne korytarze, pośród ognia. Byliśmy w środku obrazu, mogliśmy patrzeć na boki, do góry na wrony, które skrzeczą, widzieliśmy, słyszeliśmy i mocno przeżywaliśmy.
Fenomen Beksińskiego przybiera na sile i zagarnia coraz to liczniejsze rzesze entuzjastów jego twórczości. Na piętrze Galerii mogliśmy się zapoznać z rysunkami Damiana Leszczyńskiego. „Fantasmagorie” są inspirowane dokonaniami mistrza z Sanoka. Misterne prace wykonane ołówkiem mają swój niepowtarzalny klimat, „trzymają” nastrój, który odnajdziemy w stylistyce Beksińskiego.
Duże wrażenie wywarł na nas projekt „Beksiński – inspiracje”. Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Choszcznie swymi wręcz brawurowo wykonanymi rzeźbami z papieru podbili nasze serca. Siła i intensywność emocjonalnego przekazu tych prac jest tak niewiarygodna, że z łatwością można przypisać ich autorstwo samemu Beksińskiemu.

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska