Świetlica szkolna Drukuj

Praca świetlicy szkolnej stanowi ważne ogniwo współczesnego systemu wychowawczego szkoły, jest jej integralną częścią. Realizuje ona poważną część zadań opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznych, działając na rzecz prawidłowej organizacji czasu wolnego, wypoczynku indywidualnego i wszechstronnego rozwoju dziecka. Staramy się aby czas spędzony w świetlicy szkolnej także sprzyjał rozwijaniu zainteresowań dzieci oraz nadrabianiu zaległości w nauce. Szczególną uwagę na zajęciach świetlicowych zwracamy na kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w grupie rówieśniczej. Dbamy o wdrożenie dzieci do przestrzegania przyjętych zasad zachowania się oraz reguł gier i zabaw, wyrabiana umiejętności nawiązywania kontaktów z kolegami, rozmawiania, słuchania, wyrażania swoich potrzeb i uczuć oraz dostrzegania ich u innych, a także ćwiczenia umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych, panowania nad emocjami.
Staramy się nauczyć dzieci zachowania się w sytuacjach trudnych (np. doznanie przykrości, przegrana), ponoszenia odpowiedzialności za indywidualne i wspólne wykonywanie zadań oraz wdrażamy do utrzymywania porządku w czasie zajęć i zabaw.


Nasza świetlica czynna jest od 6:40 do 16:10

Nauczyciele świetlicy szkolnej to:
p. Magdalena Kowalczyk – kierownik
p. Bogumiła Niewiatowska
p. Magdalena Wójcik

Z życia świetlicy rok szkolny 2018/2019 Drukuj

Listopad w świetlicy

Listopad – miesiąc często kojarzony z nieprzyjemną, burą i ponurą pogodą, zaoferował nam wiele okazji do świętowania w świetlicy. Już na samym początku miesiąca obchodziliśmy przecież Święto Zmarłych. Przy tej okazji wykonaliśmy ozdobne, kolorowe znicze, aby wnieść nieco barw do tego stonowanego i poważnego święta. W świetlicy szkolnej przygotowywaliśmy się, aby uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Rozmawialiśmy o historii Polski i o naszych symbolach narodowych, uczyliśmy się piosenki „Jestem Polakiem”. Wykonywaliśmy kotyliony, biało - czerwone serca i gołębie. 16 listopada przypada natomiast Międzynarodowy Dzień Tolerancji, a trzy dni później – Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji przypomnieliśmy sobie słynną baśń Hansa Christiana Andersena pt. „Brzydkie kaczątko” oraz stworzyliśmy swoją własną świetlicową pocztę, dzięki której każdy mógł wysłać życzenia, lub pozdrowienia do wybranej osoby. Również obchodziliśmy Dzień Kredki. Dzieci wykonały trójwymiarowe kredki, które ozdabiały naszą świetlicę. 20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Świetliczaki także poznawały swoje prawa: czytaliśmy historię powstania praw dziecka i najważniejsze punkty z Konwencji Praw Dziecka. Młodsze dzieci kolorowały historyjki obrazkowe przedstawiające ich prawa. Powstała gazetka ścienna i galeria prac uczniów. 25. listopada – To był dopiero ważny dzień! - Dzień Pluszowego Misia. Świetlica szkolna ogłosiła konkurs  plastyczno - literacki dla uczniów klas  II i III na wykonanie książeczki o najciekawszej przygodzie (historii) ukochanego pluszowego misia. Panie wychowawczynie wykonały foto-budkę „Misia”, w której każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Dawniej tego dnia swoje święto mieli Miś Uszatek i Colargol, a obecnie – Paddington, czy nadal wiecznie żywy Kubuś Puchatek. W świetlicy zrobiło się ciasno za sprawą wielu pluszowych i puchatych gości. Listopad zakończył się, jakżeby inaczej, andrzejkowymi zabawami i tradycyjnymi wróżbami.

Październik w świetlicy

Złocista jesień na dobre zagościła w naszej świetlicy. Podczas październikowych zajęć dzieci wykonały wiele prac plastycznych związanych z obecną porą roku. Prace ozdobiły nasze świetlicowe gazetki. Pierwszy tydzień października rozpoczęliśmy od rozmów na temat "Dlaczego powinniśmy jeść owoce i warzywa oraz pić mleko".  Wykonywaliśmy ozdobne owoce i warzywa, łaciate krowy, które po dzień dzisiejszy są ozdobą naszej sali.
Miesiąc październik to szczególny czas, w którym dużo miejsca poświęcono nauczycielom i uczniom z okazji „Dnia Edukacji Narodowej”. Z tej okazji w naszej świetlicy bawiliśmy się w teatr. Dzieci wcielały się w rolę nauczyciela i prowadziły niektóre zajęcia, w ten sposób mogły choć przez chwile poczuć się dorosłe. Uczniowie wykonywali także portrety nauczycieli.
W październiku obchodziliśmy również Światowy Dzień Poczty i Międzynarodowy dzień Pisania Listów. Korzystając z okazji przystąpiliśmy do Ogólnopolskiej akcji 100 pocztówek na 100 lecie Niepodległości pisaliśmy pocztówki, uczyliśmy się prawidłowo adresować koperty, co sprawiało nam wszystkim dużo radości. Ostatni tydzień października podobnie jak i pierwszy nawiązywał tematycznie do świata przyrody. Z okazji „Dnia Drzewa” wykonywaliśmy przestrzenne drzewka jesienne, które ozdabiają naszą salę. Po ciężkim dniu w szkole warto się zrelaksować podczas zajęć na dywanie, czytając lub budując z klocków.

Wrzesień w świetlicy

W naszej świetlicy znów gwar i zabawa. Wakacje dobiegły końca. Z każdym dniem jest nas coraz więcej. Dzieci dzielą się wrażeniami po minionym wypoczynku, wesoło bawią się z dobrze już sobie znanymi rówieśnikami, a także z nowicjuszami w naszym świetlicowym gronie. W pogodnych nastrojach oddają się swym ulubionym zabawom, a nad ich bezpieczeństwem jak zawsze czuwają wychowawcy. Pierwszy tydzień września upłynął nam na dzieleniu się wakacyjnymi wspomnieniami, a także wzajemnym poznawaniu i integrowaniu się grupy świetlicowej. Dzieci zapoznały się z regulaminem obowiązującym w świetlicy szkolnej i „podpisały się” pod nim, przyczepiając do brystolu wycięty z papieru i dowolnie ozdobiony kontur własnej dłoni.
Przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, rozmawialiśmy także o konieczności dbania o środowisko naturalne. Z dnia na dzień świetlica i korytarz przed nią zapełniły się dekoracjami na tablicach pojawiły się wykonane z papieru jeżyki, leśne skrzaty, kolorowe parasolki i wizerunki Pani Jesieni. Pod koniec września zaczęliśmy obserwować i podziwiać pierwsze oznaki jesieni. W naszej sali zaczęły pojawiać się dary jesieni, a na tablicach jesienne dekoracje. Podczas zajęć zaczęliśmy rozmawiać o bogactwie jesiennej pory roku, wartościach warzyw i owoców, śpiewaliśmy jesienne piosenki, braliśmy udział w zabawach tematycznie związanych z jesienią. Przed nami jeszcze wiele spotkań poświęconych polskiej złotej jesieni.
Dziękujemy za wyprawki i prosimy o więcej.

 

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 13a,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sp17.plock@gmail.com

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska