PROPOZYCJE ŚWIETLICY DO PRACY ZDALNEJ - XIII tydzień BEZPIECZNE WAKACJE - 22.06 – 26.06 Drukuj

Wakacje to przede wszystkim czas zabawy i odpoczynku. Każdy z nas ma swój pomysł i sposób na spędzenie wolnego czasu. Jedni udają się na rodzinne wyjazdy, inni wybierają wyjazdy zorganizowane takie jak kolonie lub kursy językowe. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Ważne jednak, by w każdym miejscu pamiętać o bezpieczeństwie i zachowaniu odpowiedniej ostrożności. 

Życzymy udanych i bezpiecznych wakacji!    

Czytaj więcej...

PROPOZYCJE ŚWIETLICY DO PRACY ZDALNEJ - XII tydzień - PODRÓŻE PO POLSCE - 10.06 – 19.06 Drukuj

 "Podróże to jedyna rzecz, na którą wydajemy pieniądze, a stajemy się bogatsi."

Żyjąc cały czas w tym samym otoczeniu przyzwyczajamy się do niego. Zwiedzanie nowych miejsc sprawia, że odkrywamy piękno świata, zdobywamy doświadczenia i poznajemy nowych ludzi.

Jeśli kochacie podróże, to warto czasem wybrać się w miejsca, które mamy na wyciągnięcie ręki. Może się bowiem okazać, że wyjątkowość nie zależy od tego, jak daleko jesteśmy od domu, lecz od tego, czy potrafimy dostrzec piękno wokół siebie. Chciałybyśmy pokazać Wam  ciekawe miejsca w Polsce, które warto zobaczyć.

Mój kraj Polska. Wyruszamy na wycieczkę po Polsce.

A teraz usiądźcie i obejrzyjcie  film i ilustrację poniżej.

https://youtu.be/fTAKRwHG09I  Film o Polsce

To mapa Polski

– jakim kolorem jest zaznaczone morze na mapie (niebieskim)?

Inne  ele­menty oznaczone na niebiesko to  rzeki i jeziora.

–  jakim kolorem są oznaczone są góry? (brązowym).

Między morzem i górami jest na mapie kolor zielony oznaczający ni­ziny, czyli tereny dość płaskie, nisko położone. Poproście Rodziców, żeby pokazali wam na mapie miejsce, w którym mieszkacie.

„Wyruszamy na wycieczkę po Polsce!” – film edukacyjny przedstawiający charakterystyczne miejsca w Polsce.

https://youtu.be/YCelkqmkxMs

Czytaj więcej...

PROPOZYCJE ŚWIETLICY DO PRACY ZDALNEJ - XI tydzień - TAJEMNICE KOSMOSU - 3.06 – 9.06 Drukuj

Odkrywamy tajemnice kosmosu  

             

 

 

 

 

Kosmos od dawna wzbudzał w ludziach tęsknotę do poznania jego niezliczonych tajemnic i zapraszał ich do wędrówki po bezkresnych przestworzach. Podsycał wyobraźnię, ale i lęk przed czymś, co czasem niesie ze sobą nieznane. Na szczęście rozwój nauki i wysokich technologii umożliwił wyjaśnienie wielu mrocznych tajemnic kosmosu i tym samym  otworzył nowe drogi do kolejnych odkryć. I chociaż dzisiaj o kosmosie wiemy bardzo dużo, to wiedza ta jest wciąż jeszcze zaledwie malutką kropelką w ogromnym oceanie, którego brzegów niestety nikt jeszcze nie ujrzał. Dlaczego warto jak najwcześniej rozbudzać w dzieciach kosmiczne zainteresowania i pasje? Dlatego, że sektor kosmiczny to w przyszłości pewne miejsca pracy dla wielu ludzi wykonujących różne zawody (nie tylko dla kosmonautów), to pole do popisu dla naukowców, odpowiednie miejsce dla rozwoju najprzeróżniejszych pasji. Im prędzej uda się nam „oswoić” kosmos, tym mądrzej i lepiej go wykorzystamy dla siebie i przyszłych pokoleń. Zastanawiamy się czy jest tam życie, kto tam mieszka, czy kosmici odwiedzają Ziemię? Wiele jest jeszcze pytań i niewyjaśnionych zagadek.

Czytaj więcej...

PROPOZYCJE ŚWIETLICY DO PRACY ZDALNEJ - X tydzień - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA - 27.05 – 2.06 Drukuj

 DZIEŃ DZIECKA

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka przyjmijcie życzenia zdrowia, szczęścia oraz spełnienia marzeń. Niech okres dzieciństwa będą dla Was dniami radości, beztroski i dziecięcego optymizmu oraz czasem bezpiecznego odkrywania świata poprzez zabawę i naukę.
Szczere serca i młodzieńcza ufność to wielki skarb dzieci i młodzieży, który warto chronić. Wsparcie ze strony rodziców, dziadków, opiekunów i nauczycieli niech towarzyszy Wam codziennie, a uroki dzieciństwa niech będą przeżywane wspólnie z rodziną i przyjaciółmi.

Czytaj więcej...

PROPOZYCJE ŚWIETLICY DO PRACY ZDALNEJ - IX tydzień - DZIEŃ MATKI 20.05 – 26.05 Drukuj

Kochane Świetliczaki!

Dzień 26 maja Święto Matki - to najpiękniejsze i najbardziej osobiste święto w roku. Matka - to synonim miłości i dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia, przywiązania, przyjaźni i wiary w to wszystko, co piękne i szlachetne.

Dzień Matki to ważne święto rodzinne. W tym dniu dzieci starają się jak najwięcej przebywać w otoczeniu swoich mam. Panuje miła atmosfera, mamy otrzymują od swoich dzieci różne upominki.

Niezależnie od kultury, szerokości geograficznej czy języka dzieci na całym świecie w Dniu Mamy wyrażają swoją miłość do niej najpiękniej jak potrafią. Bukiet polnych kwiatów i własnoręcznie przygotowana laurka są dla każdej mamy piękną pamiątką o magicznej mocy. Przygotowałyśmy dla Was kilka propozycji żebyście mogli przygotować niespodziankę swoim mamom.

Czytaj więcej...

PROPOZYCJE ŚWIETLICY DO PRACY ZDALNEJ - VIII tydzień - KSIĄŻKA MÓJ PRZYJACIEL 13.05 – 19.05 Drukuj

KOCHANE DZIECIACZKI

W tym wpisie podzielimy się z Wami kilkoma inspiracjami. Wiemy i wielu z Was wie, że książka to przyjemność. Przywilej, a także przygoda. Czasem – ucieczka od rzeczywistości. Czasem – prawdziwa podróż po krainie fantazji. To źródło wiedzy. Motor do refleksji. Czasem nawet przyczyna zmian w naszym myśleniu i działaniu.

W książeczce płynie rzeczka,
w książce szumi las,
w prześlicznych tych książeczkach,
tysiące przygód masz.

Więc kochaj i nie marnuj książki
i kartek nie wyrywaj też.
Najpierw dobrze umyj ręce,
a potem książkę bierz.

Książki!

Są wszędzie - w szkole, w domu, w bibliotece, a ostatnio nawet w autobusach i na ławkach. Opanowały świat! Wszędobylskie, kolorowe, małe i duże, tomiska i czytadełka - grożą rozbudzeniem wyobraźni i przyjemnym spędzaniem czasu. Łatwo i szybko uzależniają! Kto raz zacznie je czytać, nigdy nie przestanie. Zarażają wysoką inteligencją i możliwością posiadania własnego zdania. Trzeba uważać - przenoszą w niezwykłe światy, dają wytchnienie od nudy codzienności, pokazują inne spojrzenie na rzeczywistość! Ostrzegamy - książki poszerzają horyzonty, otwierają okno na świat, zachęcają do dyskusji. Bądźcie ostrożni - nie ma nic tak wspaniałego, intrygującego i wciągającego jak książka !!! :)

Czytaj więcej...

PROPOZYCJE ŚWIETLICY DO PRACY ZDALNEJ - VII tydzień - RODZINNE GRY I ZABAWY 06.05 – 12.05 Drukuj

KOCHANE DZIECIACZKI

W tych trudnych czasach nasza potrzeba wspólnej, rodzinnej zabawy jest większa niż kiedykolwiek. Sięgając po gry planszowe i towarzyskie, jeszcze bardziej zbliżamy się do swoich domowników. Idąc tym śladem, proponujemy Wam kilka ciekawych gier specjalnie przygotowanych dla Was.

Zabawy inspirowane codziennością

 

Jak się bawić się? 22 pomysły na zabawy bez zabawek

Włącz do zabawy przedmioty codziennego użytku. Inspiruj się tym, co masz wokół – w kuchni, salonie, łazience, w ogrodzie! Zaufaj także swojemu dziecku. Zaobserwuj, jaki ono ma pomysł na zabawę i pozwól mu przejąć inicjatywę.

 

Czytaj więcej...

PROPOZYCJE ŚWIETLICY DO PRACY ZDALNEJ - VI tydzień ŚWIĘTA MAJOWE 29.04 – 05.05 Drukuj

KOCHANE DZIECIACZKI              

Maj jest miesiącem szczególnym dla naszej Ojczyzny. W pierwszych trzech dniach miesiąca obchodzone są bowiem w Polsce święta upamiętniające najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. W tym czasie świetlica szkolna przybierała biało-czerwone barwy. Poznawaliście  genezę tych świąt oraz sposób obchodzenia dawniej i dziś. Oglądaliście również prezentację multimedialną pt. „Majowe święta” oraz filmy edukacyjne. Podczas zajęć plastycznych  rysowaliście symbole narodowe, wycinaliście z papieru kolorowego flagi Polski oraz  biało – czerwone kotyliony, które przyozdabiały naszą świetlicę. Rozwiązywaliście również  krzyżówki, zagadki na temat symboli narodowych. Tematyka tych świąt była okazją do pogadanek i rozmów o okazywaniu szacunku do ludzi pracy, symbolach narodowych, patriotyzmie i znaczeniu Ojczyzny w naszym życiu. Teraz nie możemy się spotkać i porozmawiać. My - Panie ze świetlicy również przygotowałyśmy dla Was propozycje dotyczące tych wspaniałych świąt. Zachęcamy do skorzystania z naszych propozycji, gdy będziecie mieli ochotę, gdy będziecie się nudzić.

MAJOWE ŚWIĘTA NARODOWE

Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski....
W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są w Polsce trzy ważne święta:

1 maja - zapisał się jako Międzynarodowe Święto Pracy
2 maja -
został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
3 maja - rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

Czytaj więcej...

PROPOZYCJE ŚWIETLICY DO PRACY ZDALNEJ - V tydzień – NASZE EMOCJE 22.04 – 28.04 Drukuj

Kochane dzieciaczki

To co nas spotkało jest dla nas czymś nowym, a dla niektórych z Was też trudnym. Możecie przeżywać teraz wiele emocji- czuć tak zwaną „huśtawkę emocjonalną”: złość, smutek, radość, zniechęcenie. Możecie też czuć się zmęczeni nadmiarem pracy i obowiązków. I wiecie co? Dorośli czują to samo. Jak jednak radzić sobie z trudnymi  dla nas uczuciami? Przygotowałyśmy dla Was kilka propozycji!

Krótka historia o emocjach :-)

Każdy z nas odczuwa różne emocje.
Czasami nie potrafimy ich nazwać lub ich nazwanie sprawia nam trudność.
Jak więc sobie z tym poradzić?
Najważniejsze to wiedzieć, że nie ma złych czy dobrych emocji! To mit!
Możemy rozróżnić emocje, które są dla nas łatwe (np. radość) i trudne w przeżywaniu (np. złość).
Do podstawowych emocji zaliczamy:
SMUTEK, ZŁOŚĆ, RADOŚĆ, STRACH, ZDZIWIENIE I OBRZYDZENIE (odrazę).


                       

                     

 

 

Czytaj więcej...

PROPOZYCJE ŚWIETLICY DO PRACY ZDALNEJ - IV tydzień – DNI ZIEMI 15.04-21.04 Drukuj


Zbliża się Dzień Ziemi 

22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie  świętuje Dzień Ziemi. Jest to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą.
Dzień Ziemi, to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje zbierania śmieci oraz sadzenia drzew.
Chociaż w tym roku  pozostajemy w domach i nie możemy uczestniczyć w takich wydarzeniach pamiętajmy, że planeta jest naszym wspólnym dobrem i wszyscy powinniśmy troszczyć się o środowisko naturalne.  Będąc w domu możemy dbać o przyrodę poprzez  oszczędne gospodarowanie wodą i energią elektryczną oraz segregowanie śmieci.
Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi nauczyciele świetlicy przygotowali dla Was kilka zagadek, rebusów i zabaw o tematyce ekologicznej.

Nieziemskie ciekawostki

Dobrze byłoby bliżej poznać planetę Ziemię, więc przekazujemy dzieciom kilka faktów, posiłkując się obrazkami.
Ziemia to trzecia planeta od Słońca, a piąta pod względem wielkości. 

Póki co jest jedyną znaną w Kosmosie planetą, na której istnieje życie.

 Ziemia krąży wokół Słońca, dzięki czemu mamy pory roku: wiosnę, lato, jesień i zimę.

 

 

... ale także obraca się wokół własnej osi, co sprawia, że mamy na niej dzień i noc. 

Czytaj więcej...

PROPOZYCJE ŚWIETLICY DO PRACY ZDALNEJ - III tydzień – ZADANIA WIELKANOCNE 8.04 – 14.04 Drukuj

 

Zbliżają się Święta Wielkanocne, które są czasem wiary, nadziei, miłości oraz radości. Ostatnie trzy dni przed przerwą wiosenną w świetlicy szkolnej już pachniało Wielkanocą. Uczniowie poznawali tradycje i zwyczaje wielkanocne. Każdy samodzielnie wykonał wielkanocne jajko różną techniką, były jajka kolorowane, witrażowe, wyklejane krepiny, cekinami oraz styropianowe kury i króliczki. Chętni wykonywali również szablony zajączków, którym doczepiali ręcznie robione ogonki z kolorowej wełny. Świetlica przez to stała się kolorowa i świąteczna. W obecnej chwili nie możemy się spotkać .Wychowawcy świetlicy nie zapomnieli o Was kochane dzieciaczki. Przygotowałyśmy ćwiczenia ,zadania Wielkanocne.

Utrwalimy sobie wiadomości o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych.

Tradycje Wielkanocy: Niedziela Palmowa

Świętowanie Wielkiej Nocy rozpoczynamy już tydzień przed Wielką Niedzielą. Tak samo jak dawniej, obchodzimy Niedzielę Palmową – zwaną kiedyś wierzbną lub kwietną. Dzisiaj nie trudnimy się raczej robieniem własnej kolorowej palemki, ale decydujemy się na kupno już gotowej i taką właśnie zanosimy do kościołów. Dawniej robiono palemki samodzielnie – z wierzbowych gałązek, bukszpanu, porzeczek, malin, suszonych ziół, piórek i kwiatów. Poświęconej palemce przypisywano magiczne właściwości, dlatego zanoszono ją do domów, by zapewniała rodzinie szczęście. Wykonany z niej krzyżyk wtykano w pierwszą zaoraną skibę, by chroniła przed gradobiciem, gałązki wkładano także pod próg, by strzegły domowników przed chorobami, a te zatknięte pod strzechą chroniły dom przed piorunami. A wierzbowe kotki z palemki… połykano! Miało to ustrzec od bólu gardła i zapewnić zdrowie. Taka palemką delikatnie bito nie tylko domowników, ale również zwierzęta i dobytek, by przekazać w ten sposób magiczne siły.

Święcenie pokarmów, czyli polskie zwyczaje wielkanocne nadal żywe

Zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę uchował się, aż po dziś dzień. Ma on korzenie pogańskie, ale został uświęcony przez Kościół. Dzisiaj święcimy w Kościele tylko symboliczne pokarmy, które mieszczą się w niewielkim, zazwyczaj wiklinowym koszyku. Zawartość takiej święconki może być też różna, w zależności od danego regionu. Nie może jednak zabraknąć: jajek, chleba, kiełbasy lub wędlin, soli, baranka (z masła lub cukru), chrzanu oraz kawałka domowego ciasta. Dawniej święcono wszystkie pokarmy, które miały zostać spożyte w czasie wielkanocnego śniadania! Układano je w większych koszach i zanoszono do kościoła lub święcono przy kapliczce, a nawet przed domostwem. Rozkładano dania na białych płachtach lub obrusach, by zostały poświęcone przez księdza, który przyjeżdżał specjalnie w tym celu do wsi. Wierzono, że taka biała płachta ma moc ochrony przed piorunami, dlatego rozkładano ją przed domem, gdy nadchodziła burza.

Poniedziałek Wielkanocny – dawne i obecne zwyczaje wielkanocne

Poniedziałek Wielkanocny kojarzy nam się przede wszystkim z oblewaniem wodą innych osób. Zwyczaj wiąże się z dawnymi praktykami pogańskimi, gdzie ma symbolizować oczyszczenie z zimowego brudu i budzenie się przyrody na wiosnę. Dawniej wierzono, że im mocniej została oblana panna, tym ma ona większe szanse na rychłe zamążpójście. Dzisiaj znany jako śmigus-dyngus, a dawniej były to dwa odrębne zwyczaje. Śmigusem zwano symboliczne smaganie witkami wierzbowymi po nogach i oblewanie zimną wodą, co miało związek z wiosennym oczyszczeniem. Dyngus z kolei polegał na wykupieniu się od oblewania wodą. Gdy panna nie chciała być ani smagana gałązkami, ani oblewana, mogła wykupić się przez podarek tradycyjnej pisanki lub innego przysmaku ze świątecznego stołu.

 

Czytaj więcej...

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska