Udział w Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru Drukuj

Udział w Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego SybiruDelegacja z naszej szkoły pod opieką p. Elżbiety Kaźmierskiej miała możliwość udziału w XV Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, który odbywał się w dniach 10-11 września 2015r. w Białymstoku. Imprezę patronatem honorowym objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili miasto, w którym zachwycił ich przepiękny pałac Branickich. Widzieli również w Muzeum Wojska Polskiego wagon, którym Rosjanie deportowali tysiące Polaków na Syberię lub do Kazachstanu. Wieczorem wzięli udział w koncercie zespołu Kult.
11 września uczennice naszej szkoły miały zaszczyt iść w poczcie sztandarowym Związku Sybiraków w Płocku. Marsz przeszedł ulicami Białegostoku i wzięło w nim udział 13 tysięcy ludzi. Byli to przede wszystkim ci, którzy doświadczyli zsyłki w głąb Rosji oraz  ich potomkowie oraz młodzież, która chce pamiętać o tych wydarzeniach. Podczas uroczystości wzruszające przemówienie wygłosiła córka generała Władysława Andersa, która przyjechała specjalnie z Wielkiej Brytanii, aby wziąć udział w marszu.

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska