Na pielgrzymim szlaku Drukuj

Na pielgrzymim szlakuW sobotę 24 października, o godz. 7.30 pod przewodnictwem s. Ancilli i pani Małgorzaty Tomczak, wyruszyła szkolna pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, w której uczestniczyli – uczniowie, rodzice, babcie i dziadkowie, ciocie i wujkowie, absolwenci oraz przyjaciele naszej szkoły.
Za rozśpiewanym i rozmodlonym autokarem pozostawały nie tylko pokonane kilometry, ale też ciemne chmury, które straszyły deszczem.
Licheń przywitał nas unoszącą się mgłą, jednak bardzo szybko stawało się coraz cieplej i słoneczniej – piękna polska jesień ukazała się w swych barwach.
Wędrując szlakiem licheńskiego sanktuarium poznawaliśmy historię objawień Matki Bożej sięgającą początków XIX wieku; widzieliśmy Krzyż, przestrzelony w czasie II wojny światowej przez niemiecką nauczycielkę.
Wchodziliśmy na Golgotę – jest to wysoka kamienna góra (25m.), mająca labirynt przejść, grot, kapliczek, figur i płaskorzeźb. Nad całością góruje krzyż oraz postacie Matki Bożej i św. Jana.
Zdobyliśmy szczyt wieży widokowej, pokonując 762 stopnie dotarliśmy na wysokość 114m, by podziwiać przepiękną panoramę okolicy.
Zwiedzaliśmy również apartamenty papieskie, czyli pomieszczenia w których mieszkał św. Jan Paweł II w czasie wizyty w Licheniu, w czerwcu 1999r. Jest to pięć pomieszczeń zajmujących powierzchnię 57,7 m²: jadalnia, kaplica, gabinet, sypialnia i łazienka.
Centralnym punktem naszej pielgrzymki była Msza Święta którą przeżywaliśmy w Bazylice – największej świątyni w Polsce, zbudowanej w latach 1994 – 2004, dzięki ofiarności pielgrzymów.
Ostatnim etapem naszego pielgrzymiego szlaku był lasek grąbliński, a w nim miejsce, w którym 15 sierpnia 1850r.  Matka Boża ukazała się  pasterzowi Mikołajowi Sikatce.
Do Płocka wracaliśmy pełni wrażeń i radości.

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska