Chwała Bohaterom! - wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego i na Powązki Drukuj

Wycieczka do Warszawy

Początek listopada to czas zadumy i refleksji. Przeplata się on z hołdem dla tych, którzy oddali życie za Polskę. Uczniowie klas szóstych pod opieką pań: E. Kaźmierskiej, M. Uździckiej i  J. Wierzchowskiej 9 listopada złożyli kwiaty na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Zapłonęły znicze na kwaterze smoleńskiej, Łączce, kwaterze żołnierzy Batalionu Zośka. Wzniesione w tych miejscach pomniki i tablice przypominały historię walk o niepodległość i cenę, jaką przyszło za nią zapłacić.
Młodzież odwiedziła kwaterę C-13, gdzie złożono prochy poległych w Powstaniu Styczniowym i gdzie chowano weteranów z 1863 roku. Uczniowie zauważyli młody wiek  żołnierzy poległych w 1920r. Odwiedzili kwaterę Szarych Szeregów, gdzie złożyli kwiaty i  zapalili znicze. Pani przewodnik ciekawie opowiadała o bohaterach „Kamieni na szaniec” oraz uczestnikach Powstania Warszawskiego. Przy Panteonie - Mauzoleum Wyklętych - Niezłomnych szóstoklasiści upamiętnili ofiary komunizmu - żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Nie zapomnieli też o ofiarach katastrofy smoleńskiej.
Następnie wycieczka udała  się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie  w atmosferze powstańczej Warszawy, uczniowie poznali nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej.

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska