Piknik Europejski 2016 Drukuj

Piknik Europejski 2016Nasza szkoła włączyła się, jak co roku, w uroczystości związane z Piknikiem Europejskim w Płocku. Już w czwartek 5 maja uczniowie klasy VI b - Martyna Szymborska, Justyna Witkowska, Laura Wiśniewska, Wiktoria Woźnicka i Adrian Marciniak wzięli udział w Grze Miejskiej pod hasłem "Europejskie wędrówki". W jej trakcie musieli wykazać się znajomością symboli narodowych, potraw narodowych oraz zabytków państw europejskich. Jednym z zadań było także zaprezentowanie w języku niemieckim i francuskim podstawowych zwrotów używanych w tych krajach. Dzięki ogromnej wiedzy uczestników, zdobyliśmy maksymalną liczbę punktów na wszystkich stanowiskach kontrolnych.
7 maja podczas XVIII Pikniku Europejskiego prezentowaliśmy Szwecję. Zostało przygotowane stoisko, które wprowadziło uczestników w klimat tego skandynawskiego państwa. Płynęliśmy promem przez Morze Bałtyckie do Szwecji, a Wikingowie, którymi byli Łukasz Nowak i Tomasz Olaszkiewicz z klasy IIc, witali wszystkich okrzykiem "My jesteśmy szwedzcy Wikingowie, jesteśmy groźni i waleczni". Nie mogło oczywiście zabraknąć Pippi Lagnstrumpf - bohaterki książek znanej szwedzkiej pisarki Lindgren Astrid, a w jej postać wcieliła się Aleksandra Piotrowska z klasy IIc. Maja Dynaburska również z klasy IIc przedstawiła ludowy strój szwedzki, a poczęstunek składający się z babeczek cynamonowych, pulpecików mięsnych z żurawiną i śledzików pozwalał odkryć smaki kuchni szwedzkiej. Całość prezentacji kramu dopełniła piosenka w wykonaniu uczennic kl.IIc Julii Wójtewicz i Wiktorii Sobótki.
Podczas Parady Europejskiej, w której uczestniczyli uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami, prezentowaliśmy barwy narodowe Szwecji. Pochód prowadził król i królowa Szwecji, a za nimi płynęła łódź Wikingów – skandynawskich wojowników, w których z radością wcielili się nasi uczniowie. Byłteż zespół Abba, który wykonał przed komisją konkursową piosenkę „Mamma Mia” oraz zespół Mini Pląs, złożony z Pippi Pończoszanek, który zaprezentował układ taneczny na scenie Starego Rynku.
Wszystkim zaangażowanym w reprezentowanie naszej szkoły podczas Pikniku Europejskiego serdecznie dziękujemy zai zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. 


 

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska