Niezapomniana przygoda z dinozaurami Drukuj

Niezapomniana przygoda z dinozaurami14 czerwca uczniowie klas 1-6 uczestniczyli w wycieczce do Jura Parku w Solcu Kujawskim. Wyjazd był nagrodą dla dzieci zaangażowanych w realizację zadań XVI Pikniku Europejskiego, w którym Nasza Szkoła zajęła I miejsce. Niesamowitą atrakcją dla dzieci było przejście ścieżką, wzdłuż której rozmieszczone były rekonstrukcje mezozoicznych gadów i płazów – wszystkie naturalnej wielkości. Najliczniej reprezentowane były oczywiście dinozaury, ale równie ciekawie prezentowały się gady ssakokształtne. Spacer poprzez kolejne okresy dziejów Ziemi uzmysłowił dzieciom różnorodność i niesamowitość tego zaginionego już świata. Towarzyszące okazom ustawione tablice prezentowały ważniejsze wydarzenia z dziejów życia na Ziemi. Wielu cennych informacji, zwiedzającym uczniom, dostarczyło również Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha. To właśnie w tym miejscu, podczas krótkiego spaceru, mogli zgłębić tajniki 500 milionów lat ewolucji życia na Ziemi. „Wyprawa” rozpoczęła się od spotkania ze skamieniałymi trylobitami z okresu kambryjskiego, a skończyła na neolitycznych dziełach sztuki. Na wszystkich olbrzymie wrażenie zrobił 13 metrowy szkielet dinozaura,  zaś respekt budził zrekonstruowany mamut. Pobyt w Jura Parku wzbogacił udział poszczególnych grup w zajęciach edukacyjnych. Najmłodsze dzieci uczestniczyły w warsztatach „Smoki a paleontologia”, podczas których poznały legendy o smokach i dowiedziały się, czy istniały one naprawdę. Malowały również gipsowe odlewy dinozaurów lub amonitów. Druga grupa brała udział w warsztatach „Płukanie złota”, podczas  których oprócz możliwości znalezienia prawdziwych drobin złota, uczestnicy zgłębiali tajniki gorączki złota w Polsce i na świecie. Ponadto,  podobnie  jak uczniowie trzeciej grupy, wydłubywali szkielet dinozaura. Najstarsi uczestnicy wycieczki wzięli udział w poszukiwaniu dinozaurów na „Pustyni Gobi”, zajęciach mających na celu odnalezienie szkieletu dinozaura ukrytego na soleckiej pustyni. Młodzi poszukiwacze przez chwilę poczuli się jak prawdziwi paleontolodzy.

Niezapomnianych emocji wszystkim dostarczył seans w kinie typu 5D. Oprócz trójwymiarowego obrazu doznali także innych wrażeń zmysłowych: dźwiękowych, ruchowych, dotykowych. W wolnych chwilach dzieci korzystały z atrakcji na placu zabaw i w parku rozrywki.

 

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Tadeusza Kościuszki,  ul Miodowa 18,  09 - 400 Płock,  tel. 24 366 25 60, e-mail: sekretariat@sp17.plocman.pl

Redaktor serwisu: Marzena Kowalska